Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

'Pónyik alma' (syn.:'Poinic', 'Poinic Apfel', 'Pojenics', 'Pojnik', 'Török mocskotár') régi almafajta

4.290 Ft

Nagy múltú, igen régi téli almafajta, melynek nagyméretű termése lédús, olvadó, édes, kellemesen savanykás, finoman fűszeres aromájú, sokáig tárolható.

A szabadgyökerű gyümölcsfákat október 20. és március 20. között - fagymentes időszakban - lehetséges ültetni, ezen időszakon belül szállítjuk ki ebben a kiszerelésben.

Ezen időszakon túl, valamint az év teljes egészében ezt a gyümölcsfát konténeres kiszerelésben is meg tudja rendelni, és bármikor, egész évben el tudja ültetni.

Amennyiben elbizonytalanodik a fajta- vagy az alanyválasztásban, bátran kérjen segítséget tőlünk: 06-1-5-888-555 vagy 06-1-5-888-556.

Védett tartalom

Hasznos tudnivalók

Származás: eredetét tekintve általában erdélyi fajtának tartják, az első tudományos leírását 1873-ban készítő Nagy Ferenc tanár szerint - aki egyenesen „az erdélyi almák királya” címmel illette - Alsó Fehér megyében a Pojana-mik (kis tisztás) nevű erdei tisztáson fedezték fel. Ennek az elképzelésnek ellentmond, hogy a Döbrentey-kódex már 1508-ban említést tesz róla, Bolyai Farkas (1775-1856) matematikus pedig domládi birtokára telepítette, sőt végakaratában azt kérte, hogy sírja mellé is ’Pónyik almát’ ültessenek. Vannak olyan feltételezések, melyek szerint az erdélyi Pányik község vagy Pónik település jelölhető meg származási helyként, Rapaics Rajmund viszont úgy véli, hogy balkáni úton került hazánkba.

Mindenesetre úgy tűnik, hogy Kárpát-medence szerte elterjedt fajta volt, amit Bereczki Máté, ekként ajánlott olvasói figyelmébe: „Tegyünk vele kísérletet minél többen és minél több helyt! Ahol aztán termékenysége s gyümölcsei ellen nem lehet kifogás; tenyésszük nagyban is!”

Hajtásrendszer: fája erős növekedési erélyű, felfelé törő, nagy, szétálló ágrendszerű, terebélyes, ritkás lombú koronát nevel. Vesszője vaskos, hosszú, egyenes, felálló vagy éles szögben felfelé törő, finoman molyhos, sárgásbarna, kisebb-nagyobb paraszemölcsökkel ritkán pontozott. Levele nagy, középzöld, tompa fényű, vastagszövetű, széles tojásdad vagy gömbölyded, szúros hegyű, molyhos fonákú, sűrűn és szabályosan fűrészes szélű.

Termőképesség: kicsit később fordul termőre, azt követően bőven terem, de alternanciára hajlamos, ezért magasabb hozamú évben érdemes termésritkítást végezni. Virágzása középidejű. Öntermékeny.

Gyümölcs: októberben szedhető, novembertől fogyasztható, középnagy vagy nagy méretű (kb. 85 mm széles), lapított gömb alakú, aszimmetrikus, egyik oldalán rendszerint hízottabb és emelkedettebb, nem vagy alig bordázott. Héja kissé vastag, sima, esetenként enyhén érdes tapintású, nem vagy alig hamvas, sárgászöld alapszínű, éretten citromsárga, a napos oldalon narancsvörössel finoman mosott, kicsi, fahéjszínű paraszemölccsel közepesen pontozott. Húsa sárgásfehér, némi zöldes árnyalattal, szilárd, tömött, olvadó, lédús, édes, kellemesen savanykás, fűszeres aromájú, igen ízletes, illatos.

Friss fogyasztásra és konyhai feldolgozásra (dzsem, befőtt, ivólé stb.) kiváló. Nagyon jól tárolható (kb. márciusig).

Talajigény: nem válogat a talajtípusok között, a kötött és a homoktalajon egyaránt megél, a savanyú és meszes talajokon is jól fejlődik, amennyiben a jó víz- és levegőgazdálkodás, valamint a tápanyag utánpótlás biztosított.

Fény- és hőigény: napfényigényes, kerüljük az árnyékba való telepítését. Hőigénye közepes, inkább a hűvös, párás viszonyokat kedveli, a szélsőséges hőmérsékletet nem tolerálja. Hosszantartó -15 °C alatti hőmérséklet a fiatal hajtásokban, a kései fagyok pedig a virágokban és a gyümölcskezdeményekben tehetnek kárt.

Vízigény: nagy, évi 700-800 mm egyenletes eloszlású csapadékmennyiséget igényel, hosszú, aszályos időszakokban szükséges a vízutánpótlás.

Gondozás: ültetés előtt a talajt mélyen munkáljuk meg, juttassunk ki szerves anyagot, ha szükséges fadarálékot is használjunk.

Metszése 1-3 éves korában koronaalakító, a 4. évtől fenntartó metszésből áll, melynek ideje február – március. A korona, az ágak megfelelő, kellően szellős kialakítása fontos eleme a betegségekkel és kártevőkkel szembeni védekezésnek.  

Metszés után a nagyobb felületű metszési éleket sebkezelővel védjük a fertőzésektől.

A téli lemosó permetezését rügyfakadás előtt, száraz időben január-februárban, esetleg március elején végezzük. Az őszi lemosó permetezés ideje lombhullás után, fagymentes időben.

Tűzelhalással szemben ellenálló.

Amennyiben kártevő vagy kórokozó ütné fel a fejét, növényvédőszeres kezelés alkalmazható betegség specifikusan áprilistól-júliusig.

Ültetési idő: a szabadgyökerű gyümölcsfa március-áprilisban, valamint október-novemberben, a konténeres márciustól novemberig, ill. ha nem fagyott a talaj, akár télen is ültethető.

Alany: 

Fontos tudni!

Kifejlett magasság: 4-5 m
Sor- és tőtávolság: 6×5 m
Termésérés: október
Fény- és hőigény: nagy és közepes
Vízigény: nagy

Termés felhasználhatósága: friss fogyasztás, konyhai feldolgozás (ivólé, dzsem, befőtt stb.), tárolás (kb. márciusig)

 

Védett tartalom

 

Videók