Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

A babérsom ültetése és gondozása

A babérsom (Aucuba japonica) a kert szürke (helyesebb szólva élénkzöld) eminenciása lehet, szolid, de határozott lombtömegével, üdítő hatású zöldjével remek háttér a színes ágyások mögött, de sövényként, vagy szegélynövényként is jó szolgálatot tesz. Ismerje meg Ön is ennek a szép örökzöld díszcserjének a tartási, gondozási fortélyait!

A babérsom igényei

A babérsom félárnyékos helyen érzi jól magát, ott ahol nincsen kitéve erős napsugárzásnak. Amennyiben az Ön kertje világosabb, naposabb fekvésű, akkor azzal kell számolnia, hogy a sárga pöttyök és a zöld levélszín elkezdenek halványulni, ezáltal a cserje veszít díszítő értékéből.

Leginkább a tavaszi ültetés a megfelelő, mert a téli ültetések legnagyobb ellensége a talaj átfagyása, mely a cserje gyengüléséhez vezethet. A babérsomot ültetheti akár dézsába is, de a legjobb helyen a kert árnyékos részein, lombos fák alatt, falak részleges takarásában lesz.

A babérsom vízigénye magas, tehát a folyamatosan nedves talajt kedveli, ezért a rendszeres, alapos, nagy mennyiségű öntözés az ideális és a célravezető. A rövidebb aszályos időszakokat át tudja vészelni, azonban a nyári öntözés mindenképpen elengedhetetlen, hiszen hazánkhoz képest nedvesebb helyről származik.

A babérsom ültetése

Konténeres növényként természetesen bármikor kiültethető, ha kellő figyelmet fordítunk rá, félárnyékban tartjuk, és sokat öntözzük. Az ültetés folyamata a következő: kiássuk a konténer nagyságának megfelelő gödröt, a gödör aljára marhatrágyát szórunk (Mabako), belehelyezzük úgy a növényünket, hogy a gyökérnyak egy szinten legyen a talajfelszínnel, s végül alaposan megöntözzük. A növény begyökeresedése utánszépen megindul, és a kert legékesebb díszévé válik!

A babérsom metszése

Az örökzöldek metszésénél 4 tényező van, amit figyelembe kell venni. Ezt a négy lépést fogom most Önnel megosztani, ezáltal csodás formára fogja tudni nevelni a babérsomját.

1. Fontos tudni a növény tulajdonságait

Ez esetben azt kell kiemelni, hogy minél nagyobb egy örökzöld cserje levele annál nehezebben fogja elviselni a rendszeres metszést. Kisebb levelű cserjék kiválóan alakíthatóak, azonban a nagy levelűek esetében csak a levél szél barnulását fogjuk elérni, valamint nem fog olyan sok levelet már a következőkben hozni.

2. Metszést jó időben

A japán babérsomot ajánlott márciusban megmetszeni, hogy ha a szép bokorformáját szeretnénk megtartani. Virágzó örökzöldek esetében mindig a virágzás után kell megejteni a metszést, ekkor az elszáradt virágrészeket is el kell távolítani.

Amennyiben késlekedik a metszéssel, akkor számolnia kell azzal, hogy a már kialakult bimbókat is le fogja vágni. A metszést mindig kézi metszőollóval végezze, így tiszta felületű vágás lesz az eredmény.

3. Ismerje meg a növény eredeti formáját

Azért fontos tudni az eredeti alakját, mert akkor a rossz metszéssel nem fogjuk eltorzítani a növény formáját. Vannak, amelyek terjeszkednek, gömbformájúak vagy magasra nőnek.

Szívesen tartana Ön is babérsomot a kertjében? Ha igen, akkor nézzen szét kertészetemben kapható babérsom fajták között!

Minden esetben meg kell arról győződni, hogy a levágandó ág nem a főága a cserjének, hiszen annak levágásával formátlanul fog nőni.

4. Milyen formát szeretne?

Amennyiben kívülről észreveszi, hogy pár helyen kilógnak ágak, akkor azokat levágva meg tudja tartani az örökzöld eredeti formáját. Ez a szelektív metszés, mivel nem mindenhonnan, csak egy-egy helyről lesz levágva ág. Fontos, hogy az örökzöldek alját ne metsze meg, hiszen ott nem éri annyi napfény, hogy tovább tudjon fejlődni, mindig felfele irányuljon a nyírás. A lemetszett helyeken újabb hajtások fognak kialakulni, ezáltal szép tömött formát lehet kialakítani.

A babérsom szaporítása

A fás dugványozást ősszel lehet elkezdeni és egészen az első fagyok beálltáig lehet készíteni a következő évi szaporítóanyagot. Általában 15-30 cm-esek a fásdugványok, ezáltal egy fejlett vesszőből 3-4 is elkészíthető.

Az elkészült dugványokat felcímkézve és kötegelve kell elhelyezni nyirkos homokba. A dugványokat tavasszal lehet elővenni, amikor már a gyökeresedés megindult, kihelyezni a talajba pedig akkor lehet, amikor a talaj felső rétegei már elérték a 10oC-ot. Természetesen már megnevelt babérsomot is vásárolhat, mely a beültetés után rögtön kertje díszévé fog válni.

A babérsom ápolása

A babérsom dézsás, konténeres változatban nagyszerű dísze lehet egy társasház balkonjának is. Ezt a növényt megfelelő körültekintéssel kell ültetni, mivel minden része mérgező. Kisebb, szűkebb helyek esetében mindenképpen kordában kell tartani a babérsomot, mivel akár 2-3 méter magasra is megnőhet.

Szívesen tartana Ön is babérsomot a kertjében? Ha igen, akkor nézzen szét kertészetemben kapható babérsom fajták között!

A babérsom kiválóan fog érvényesülni a fehér falú ház előtt vagy mellett, mert jó kontrasztot fognak adni egymásnak! A babérsomot ajánlatos direkt napfénytől megóvni, tehát a kert olyan részére ültetni, ahol félárnyékban lesz. Magas a vízigénye, tehát a folyamatos nedves talajt kedveli, ezért a rendszeres, alapos, nagy mennyiségű öntözés ajánlott.

Az alábbi videómban bemutatom Önnek az Aucuba japonica 'Variegata' fajtát közelebbről is:

A rövidebb aszályos időszakokat át tudja vészelni, azonban a nyári locsolás mindenképpen elengedhetetlen, hiszen hazánkhoz képest nedvesebb helyről származik. Az örökzöld cserjékre jellemző, hogy gyökérzetük a talaj felső 40 cm-ben helyezkednek el, ezáltal a legnagyobb probléma ennek a rétegnek az átfagyása lehet a téli hónapokban.

Az átfagyás nem a növény kifagyását fogja eredményezni, hanem a legyengülését, ezért fontos, hogy a frissen ültetett babérsomot takarjuk be lombbal, szalmával 30-40 cm-nyi magasságban.

 Ajánlott a takarást úgy kialakítani, hogy se eső, se hó ne jusson be alá, ezáltal még inkább megvédheti a cserjét. A sekély gyökeredzés miatt a növény közelében mellőzze a földmunkákat (mélyebb kapálást, ásást).

A babérsom a kertben

A japán babérsom különleges látvány a magyar kertekben, hiszen nem honos növény, Japánból származik. Az utóbbi évtizedben lett népszerű cserje a magánkertekben. Ültethetjük szoliternek, s emellett tarthatjuk dézsában balkonon is. Leginkább szoliterként érvényesül, de társíthatjuk más növényekkel is, pl. olyan cserjékkel, amelyek nemcsak levélzetükkel, hanem elsősorban virágjukkal díszítenek. A cserjét nem ajánljuk kisgyerekes családok kertjébe, mert levele, termése mérgező.

A legnépszerűbb babérsom fajták

A babérsom alapfaja, az Aucuba japonica egy középzöld, fényes levelű dísznövény, amely igen mutatós, főleg azokban az időszakokban, amikor a termései is díszítenek. Az alapfajta nem jellemzőek (vagy csak ritkán) a krémsárga foltok  leveleken. 

Vannak fajtái és változatai, amelyek olyannyira népszerűek, hogy amikor az ember a babérsomra gondol, automatikusan a tarkalevelű változatok jutnak eszébe. A nagy népszerűséget a 'Variegata' fajta, váltotta ki, amelynél a zöld leveleken krémsárga foltok láthatók. Igen dekoratív és jól társítható, mivel színes levelei mellett piros termései is díszítő értékűek. 

Egy igen közkedvelt, tarkalevelű változat még a 'Crotonifolia', amelynek sárga-fehér levelei mellett érdekes levélalakja is szemet gyönyörködtető, valamint meg kell említenem a 'Golden King' fajtát is, amelyben a sárga és krémfehér színek uralkodó jellegűek a zöld színhez képest. Aki pedig a zöld levelű változatot kedveli, válassza az igen különleges 'Rozannie' fajtát!

A 'Crotonifolia' babérsom

A babérsom tartása kimondottan könnyű, a megfelelő helyválasztás után nem támaszt kihívásokat gazdája felé, így telepítését még a teljesen kezdő kertbarátoknak is bátran ajánlom!

Szívesen tartana Ön is babérsomot a kertjében? Ha igen, akkor nézzen szét kertészetemben kapható babérsom fajták között!

Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!

Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!