Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

Az illatos kékszakáll

Amennyiben szeretné feldobni egy kicsit kertjét, akkor érdemes megnéznie a kékes-lilás virágaival, és levendula illatú leveleivel igazán egyedi kékszakáll cserjét. Ezek a tulajdonságok csak úgy fognak előjönni, hogy ha a kert déli részére, folyamatosan napos helyére lesz kiültetve. Ebben a cikkben bővebben is bemutatom Önnek ezt a fajt.

A kékszakáll általános tulajdonságai

A kékszakáll (Caryopteris sp.) egy közepes termetű cserje, amelynek számos fajtája létezik. Alapvetően jellemző rá, hogy felálló hajtásrendszerű, bokros habitusú. A levelei széles lándzsa alakúak, és kellemes aromájúak. A levél színe zöld, de sok fajtának fehér-tarka levelei vannak. Nyár végén vagy ősszel hozza sötétkék vagy lilás virágait, amelyek nagy tömegben nyílnak, tömött virágzatba tömörülve a hajtások csúcsi részén. Kiváló méh-, és lepkecsalogató faj. 

A kékszakáll igényei

A kékszakáll sok napfényt és jó vízgazdálkodású talajt kíván, de emellett fagytűrő is. Talaja lehet nagyrészt humuszos föld és kisebb, egyharmad részben homokos. Szárazságtűrő, ezért ültetheti akár rézsűbe vagy sziklakertbe is. Fiatalon gyorsan nő. Télen visszafagyhat, de ez a további növekedést és a virágzást nem befolyásolja. Ha dézsás növényről van szó, akkor átteleltetheti.

Amikor áttelelt növénye, tavasszal erősen metssze vissza őket, hogy új, egészséges hajtásokat hozhasson, és sűrűn, gazdagon virágozzon. Ha jól gondozza, gyönyörű virágpompával örvendeztetheti meg Önt. Betegségekkel szemben ellenálló, nincs különösebb kártevője, kórokozója.

Kiváló méh- és lepkecsalogató

A kékszakáll ültetése és gondozása

Kiültetés előtt kell egy kis figyelmet fordítania a talajra is, amelyet ajánlott átforgatni, mielőtt beleülteti a kékszakállt, hogy friss, porhanyós földkeveréket kapjon. Majdnem minden talajban szépen növekszik, azonban óvakodjon a nagyon agyagos talajtól, hiszen ez a növény a jó vízáteresztő talajokat szereti. Miután megkapta a lilavirágú díszcserjéjét, ajánlott kétszer akkora gödröt ásni neki, mint amekkora konténerben Ön kézhez kapja.

A tökéletes eredményhez Mabako szerves trágyával töltse vissza a gödröt, de természetesen bármilyen egyéb virágföld, komposzt is megfelel a célnak, annyi a lényeg, hogy valamilyen tápanyagdús talajra kerüljön új növénye! Ezután szükséges egy alapos megöntözés, mely a gyökérképződésre lesz jó hatással.

Társításban is elhelyezhető

Általában a cserjékkel télen olyan gond szokott előfordulni, hogy a gondoskodás dacára elkezd rohamosan gyengülni a növény. Ez annak köszönhető, hogy a cserjék gyökérzete a földfelszín alatt 40 cm-es mélységben található, mely könnyen átfagyhat. Ennek elkerülése miatt, azt ajánlom, hogy a frissen beültetett angol kékszakállt fedje be szalmával és levelekkel 30-40 cm-es magasságban úgy, hogy semmilyen csapadék ne juthasson a gyökérzethez.

A kékszakáll mellett számos más, virágával díszítő cserje közül válogathat kertészetemben!

Ezen egyszerű óvintézkedéssel sokáig megtarthatja kertjében a kékszakállt. Ahhoz, hogy folyamatosan megújuló dísze legyen kertjének, ajánlott minden évben, márciusban visszametszeni az előző évi ágakat 20-30 cm-esre. Ezekből a tavasz folyamán új hajtások fognak kialakulni, melyeken ősszel meg fognak jelenni az illatos, lilás virágok.

Több színváltozata is létezik a lombnak

A kékszakáll metszése

Az olyan kerti növényeket, cserjéket, melyekből nem alakítható ki például sövény, nem igazán szokták gondozni, nem nagy figyelmet fordítanak metszésükre a téli hónapokban. Ez semmiképpen sem követendő, hiszen a metszés elhagyásával a cserjék elkezdenek gyengülni, nem fognak annyi levelet hozni, mint új korukba, ezáltal lombozatuk sem lesz már dísze kertünknek.

Mivel későn virágoznak, ezért télen visszafagyhatnak a föld feletti hajtásrészük, illetve gyökerük is. Ezt meg lehet előzni, hogy ha felkészíti a frissen ültetett cserjét a télre. A korábban említett szalmatakarást kicsit szétszedve meg lehet ejteni a cserje metszését, egészen 20-30 cm-esre kell visszavágni az ágakat.

Ültethetünk nyáron? Olvassa el ebben a bejegyzésemben!

Ezekből új hajtások fognak kinőni tavasszal. A kékszakáll metszésével meg lehet várni azt az időt, amikor már elkezd kihajtani, mert ekkor egyértelműen látható válnak azok az öregebb ágak, melyek teljesen visszafagytak, ezeket tőből ki lehet vágni. Erőteljes metszés után a cserje alsó rügyeiből újra fog tudni hajtást nevelni.

Tiszta metszlapot csak jó metszőollóval lehet készíteni, ezért mindenképpen ellenőrizze le az olló állapotát, mielőtt elkezdi használni. Ne felejtse el megtisztítani az ollót sem, nehogy véletlen valamilyen kórokozót vigyen át egyik növényről a másikra.

Bokros habitust nevel

A kékszakáll szaporítása

Miután már a kertben beültetve díszeleg a kékszakáll, akkor esetleg megpróbálkozhat Ön is ennek a cserjének a szaporításával. Ezt a bokrot dugványozással lehet szaporítani, mely nem igényel nagy szaktudást, ezért a kerttel most ismerkedőknek is meg lehet próbálni.

Évelők közül a kasvirág is a nyári kert dísze lehet. Ismerje meg jobban ebből a bejegyzésemből!

Általában nyár végétől virágzik

A dugványozást augusztus végén, szeptember elején kell elkezdeni, és olyan hajtásokat kell választani, melyeken már nincsen virágzat. 15 cm-es részeket ajánlott vágni egy-egy dugványhoz, melyek aljáról le kell szedegetni az ott lévő leveleket. Fontos, hogy mindig a levélkezdemény alatt legyen lemetszve a hajtás. Használjon homokos-kavicsos talaj keveréket és ebbe szúrja bele az elkészült dugványokat!

A tálcákat nejlonnal fedje le és tegyük hűvös helyre! A gyökérzet növekedését jelzi, hogy ha a dugvány tetején új bimbók jelennek meg. Amikor ilyet lát, akkor tegye át mindegyik dugványt külön cserépbe és hagyja abban növekedni, egészen következő év áprilisáig, amikor már ki lehet ültetni a kertbe.

Amennyiben nincsen lehetősége arra, hogy télen elrakja a dugványokat pihentetni, akkor természetesen kertészetemből meg tudja rendelni a kékszakállt konténeres változatban, melyeket egészen az első fagyokig ki is tud ültetni.

Kékszakáll a kertben

A kékszakáll nagyobb dézsában, szoliterként is nevelhető, de társításban is könnyen elhelyezhető évelőkkel és cserjékkel. Társai lehetnek a rózsák, a borbolyák vagy akár a homoktövis, vagy a barátcserje, de kúszó cserjékkel is kombinálható, például a trombitafolyondárral vagy a vadszőlővel. Amennyiben évelőkkel társítja, ajánlom a kasvirágokat, a kúpvirágokat, a levendulát és a zsályát és más szárazságtűrő, ám napfényigényes fajt. 

Növénye nagyon hamar eléri majd maximális magasságát, és jó választás egy ilyen gyönyörű cserje bármely kertbe.

Erre a linkre kattintva megtekintheti a virágaival díszítő díszcserjéket, köztük a kékszakáll fajtákat is!

Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!

Hasznosnak találta a cikket? Ha igen, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!