Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

A hanga vagy alpesi erika (Erica carnea)

Az alpesi hanga, havasi hanga, alpesi erika, számos név melyek ugyanazt a növényt takarják az Erica carnea-t. Ez az a növény, mellyel a késő őszi időszakban különböző színvariációkban a nagyobb áruházak polcain is találkozhatunk. Sokan egy egyszerű téli díszt látnak benne, azonban sokkal többről van szó, ezért összegyűjtöttem minden fontos információt Önnek erről a különleges növényről.

Az alpesi hanga örökzöld levelei pikkelyhez hasonlítanak

Az alpesi erika Európa több pontján őshonos növény, melynek fő elterjedési területe az Alpok és Közép-Európa déli területei. Keleti elterjedési területe Ausztria, így hazánkban vadon nem megtalálható növény. Eredeti élőhelyén fenyvesek, törpefenyvesek növénye, jellemzően sziklás és kőzetkibukkanános területeken fordul elő, ahol akár összefüggő állományokat is alkothat.

Különleges forma és kompakt méret

Az alpesi erika megjelenését tekintve egy alacsony termetű örökzöld törpecserje, mely kedvező körülmények között nem csak párnát alkot, hanem kúszó habitus is jellemző rá. Ha közelebbről megvizsgálunk egy ilyen növényt, láthatjuk, hogy a vékony ágacskák barna színűek és azon szépen sorakoznak négyesével az apró, hosszúkás levelei.

A szép formához alacsony termet párosul, így kisebb alapterületű kertekbe, sőt dézsába is ültethetjük a választott növényünket. Nem csak az örökzöld volta miatt válik értékes dísznövénnyé, hanem virágai és virágzása miatt is. A bókoló virágok rózsaszín, piros és fehér árnyalatokban díszítenek, a virágzó szár pedig elemelkedik a talajszinttől, így még hangsúlyosabbá téve az összhatást.

A virágokon túl nagy értéke az, hogy a téli időszakban nem egyszer már januárban megkezdi virágzását, mely akár áprilisig is eltarthat, így a virágzó növényekben szegény időszakot színesíti meg.

Az alpesi erika virágai színükkel és a lombbal alkotott kontrasztjukkal is díszítenek

Az alpesi erika igényei és gondozása

A hanga azok közé a növények közé tartozik, melyeket vagy nagyon nagy sikerrel nevelünk, vagy soha nem sikerül életben tartani, a Kertészekkel beszélgetve az aranyközéputat csak keveseknek sikerült megtalálni.

Ahhoz, hogy sikeresen neveljük ezt a növényt, tisztában kell lennünk az alapvető igényeivel, melyek közül az egyik legfontosabb a talaj, ugyanis elterjedt róla, hogy kizárólag savas talajokon fejlődik jól, más talajon elpusztul.

Ez azonban nem így van, ugyanis semleges, enyhén lúgos talajokon is szépen fejlődik, ha annak szerkezete megfelelő, mivel erősen kötött, szélsőséges agyagtalajok nem ideálisak a számára. Ha kertünk talajának kémhatása (pH), megfelelő, akkor érdemes kicsit lazítani a talajt tőzeg vagy perlit hozzáadásával, de az ültetés előtt talajba dolgozott érett komposzt is jó hatással van talajunk szerkezetére.

A hangát ne telepítsük erősen kötött talajra, mert gyökerei elrothadnak!

A tápanyagkijuttatást ennél a növénynél nem kell túlzásba vinni, mivel szegényebb talajokon is jól fejlődik, a telepítést követően kisebb mennyiségben ősszel és tavasszal juttassunk ki köré és dolgozzunk a talajába érett komposztot, marhatrágyát így a vegetációs időszakban már csak az öntözésre kell gondot fordítanunk.

Szeretné megtudni, mely növények ültethetők még az alpesi hanga mellé? Tekintse meg kertészetem választékát!

A rendszeres öntözést a telepítést követő évben minden növény számára kiemelten fontos, nincs ez másképp a hanga esetében sem, így többször kis adagokkal öntözzük a frissen kiültetett növényünket, de a túlöntözést kerüljük. Két öntözés között várjuk meg, hogy a talaj felső 1-2 cm-es rétege száraz legyen, csak ekkor öntözzünk újra. Az idősebb növények a szárazságot is jól tűrik, de a hosszan tartó aszályos időszakokban még őket is érdemes öntözni.

A hosszú, száraz időszakokban öntözzük növényünket!

A talaj- és vízigény mellett, a harmadik fontos tényező, amit figyelembe kell vennünk az a fényigény. Az alpesi erika egy nagy fényigényű növény, mely kisebb árnyékolást, kúszó árnyékot elvisel, például laza koronájú cserjék, fák által vetett időszakos árnyékot. Teljes árnyékba, mélyárnyékba ne telepítsük, mert akkor gyenge vagy elmaradó virágzással kell számolnunk, hosszútávon pedig a növény pusztulásával.

Megfelelő fényviszonyok mellett a hanga gyorsan fejlődik!

Ápolási feladatai az tavaszi és őszi tápanyagkijuttatáson és a rendszeres öntözésen túl a metszésből valamint állományunk felszaporításából állnak. A metszés ideje a virágzást követően van, ekkor a legkönnyebb a levirágzott szárak eltávolítása. Abban az esetben, ha növényünk kuszának, rendezetlennek hat, akkor nyáron is végezhetünk kisebb alakító metszést.

A hanga szaporítása két módon történhet, az egyik és talán a legkönnyebb a bújtás, ekkor a földhöz közeli oldalhajtást a földbe bújtatunk és ’U’ alakú vassal vagy keresztbe leszúrt fapálcával rögzítjük úgy, hogy takarja a talaj. Ezek a hajtások az ősz folyamán leválaszthatók és átültethetők.

A szaporítás másik módja a hajtásdugványozás, melyre nyár végén kell sort keríteni. A növényünkről válasszunk le fiatal hajtásokat, melyek szára még nem vastagodott meg. A leválasztott hajtások tetejét csípjük le, majd nedves homokos tőzegbe szúrjuk be őket, akár gyökereztető porba is márthatjuk előtte. A közeget tartsuk nedvesen.

Azok a növények melyek megeredtek néhány eltelte után sem kezdtek száradni, barnulni. Ha ezt a módszert választjuk 10-12 hajtással érdemes kezdeni, mivel nincs 100%-os eredés.

A sárga lombú, fehér virágú ’Golden Startlet’ fajta a téli hónapokban szinte ragyog!

Alpesi erika fajták, melyek különféle előnyökkel járnak

A hanga egy talajtakaró habitusú növény, de néhány nemesített fajta kifejezetten gyorsan képes nagy területeket befedni ilyen például a ’Springwood White’ és a ’Pink Spangles’. Ezekkel ellentétben akadnak kompaktabb, inkább miniatűr bokrokat képző fajták is, mint a ’George King’ és a ’Tanja’.

Természetesen nem csak formában, hanem színben is eltérőek az egyes fajták. Fehér színű az ’Isabel’, a ’Winter Snow’, rózsaszín a ’Pink Spangles’, a ’Rosalie’, lila a ’March Seedling’, a ’Loughrigg’, a piros színt pedig a ’Myretoun Ruby’ és a ’Nathalie’ képviseli. Léteznek aranylombú fajták is, mint például a ’Foxhollow’ és a ’Bell’s Extra Special’, míg sárga lombú a ’Golden Startlet’.

Az alpesi hanga fajtáinka száma szinte végtelen, de ha talált olyan fajtát, amely elnyerte tetszését, próbálja meg nevelését Ön is otthonában!

Szeretné megtudni, mely növények ültethetők még az alpesi hanga mellé? Tekintse meg kertészetem választékát!

Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!

Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!